Korzyści z wdrożenia SD-WAN w Grupie PGE

23.11.2023
dsc06565

Pierwsze rozwiązanie SD-WAN wdrożone w polskiej energetyce, już dzisiaj przynosi PGE Polska Grupa Energetyczna szereg korzyści biznesowych i technologicznych.

W pierwszej połowie roku PGESystemy wdrożyliśmy pierwszą w branży energetycznej w Polsce platformę SD-WAN. Pozwala ona na bezpieczny przesył danych pomiędzy oddziałami firmy, Data Center i usługami cloud. Dzięki temu rozwiązaniu zarządzanie dużą siecią, jaką posiada PGE Polska Grupa Energetyczna jest prostsze, jak i bezpieczniejsze.

„Od strony biznesowej obserwujemy, że nasze koszty łącz znacznie się zmniejszyły. Osiągnęliśmy ten efekt dzięki temu, że wdrożona technologia pozwoliła na zmianę łącz MPLS na zwykłe łącza do sieci Internet. Źródłem optymalizacji jest też to, że wszystkie łącza danej lokalizacji pracują równolegle, czyli mamy możliwość ograniczania przepustowości pojedynczych łącz, a więc i kosztów. Dodatkowo uzyskaliśmy możliwość łatwego i szybkiego dostarczania usług do nowych lokalizacji np. w przypadku tworzenia, czy przenoszenia BOK, możemy korzystać dowolnych łącz już dostępnych w danej lokalizacji bez konieczności ich budowy a  w przyszłości być może również skorzystamy z  naszego systemu LTE450.” –  Szymon Ferens, wiceprezes zarządu PGE Systemy.

Tomasz Kwiatek, Dyrektor Departamentu Infrastruktury w PGE Systemy tak podsumowuje wdrożoną platformę SD-WAN: „Od strony technicznej nowe rozwiązanie daje nam możliwość szyfrowania i monitorowania całego ruchu w całej sieci, co wyraźnie podnosi jej bezpieczeństwo. Dodatkową funkcjonalnością wdrożonego rozwiązania jest to, że pozwala ono na zapewnienie wysokiej jakości działania aplikacji mimo, że łącza czasem są wysycone lub mają słabe parametry techniczne. Jednym zdaniem jest taniej, lepiej, szybciej.”

Więcej na temat rozwiązania.