Czy softwerowe roboty zrewolucjonizują pracę w Grupie PGE?

07.07.2023
1200x800_automatyka

Z pewnością nie zastąpią człowieka, ale mogą znacznie ułatwić mu pracę. Specjaliści z PGE Systemy uruchomili w Grupie PGE już kilkadziesiąt takich rozwiązań.

Tylko w ciągu ostatniego roku zrealizowaliśmy dziesięć dużych projektów – w tym, siedem automatyzacji dla PGE Obrót (osiemnaście robotów),  jeden dla PGE SA i dwa mniejsze dla PGE Energia Ciepła i PGE Systemy.

W 2019 roku pierwszy software robot stworzony prze PGE Systemy zaczął pomagać pracownikom PGE Obrót. Obecnie w całej Grupie działa już 40 automatów, które z reguły wykonują cykliczne zadania związane m.in. z gromadzeniem danych. Dzięki temu pracownicy mogą się skupić np. na analizie i interpretacji wyników. 
Roboty utworzone zostały w technologii UiPath, pozwalającej również na wykorzystanie sztucznej inteligencji. Automaty pracują w tle, bez udziału osób zatrudnionych w spółkach, na których rzecz wykonują zadania. Dzięki takiemu podejściu pracownicy otrzymują gotowe wyniki, takie jak raporty oraz zestawiania danych.
Jak działają nasze software roboty?

W PGE Obrót automaty działają na systemach bilingowych w oddziałach. Realizują zgłoszenia klientów w systemie CRM np. dotyczące zmiany adresu do korespondencji, adresu e-mailowego, numeru telefonu czy podania wartości odczytu licznika. Roboty komunikują się i wprowadzają te zmiany do systemów bilingowych. Następnie wysyłają informację zwrotną do CRM o realizacji i zamknięciu zgłoszenia. Jeżeli to konieczne, wysyłają również informację do klienta np. przez portal eBOK. Po wykonanej pracy raportują ilości zrealizowanych zgłoszeń.

W PGE Obrót roboty obsługują również zgłoszenia dotyczące prolongat faktur i aktualizują wyceny na podstawie wniosków nadesłanych pocztą e-mail. 
Automaty ułatwiają prace także w innych spółkach. W PGE Systemy wysyłają powiadomienia do pracowników. W PGE SA została utworzona automatyzacja na żądanie pracownika, który wysyła maila z prośbą o uruchomienia robota w danym dniu. Dla PGE Energia Ciepła powstał robot, którego zadaniem jest pobranie pliku z poczty elektronicznej, a następnie jego odszyfrowanie, podział danych na konkretne wydziały oraz zaraportowanie wykonanej pracy.