SD-WAN na VMWare Technology Forum

20.04.2023
vmware; forum; sdwan; technology; cloud

Podczas VMWare Technology Forum w Warszawie Tomasz Kwiatek, dyrektor Departamentu Infrastruktury PGE Systemy, opowiedział o nowej platformie SD-WAN, umożliwiającej scalanie projektów Grupy PGE. 

Podczas swojej prezentacji Tomasz Kwiatek z PGE Systemy podkreślił korzyści wynikające z wdrożenia platformy SD-WAN. Dzięki niej można zestawiać połączenia na dowolnym rodzaju łącz (światłowód, internet, MPLS, LTE). Konfiguracja urządzeń jest automatyczna, więc nie trzeba wysyłać do odległej lokalizacji inżyniera. SD-WAN umożliwia centralne zarządzanie całą siecią z poziomu konsoli graficznej. Używana jest do przesyłu danych, wszystkich dostępnych łącz, a agregacja pasma daje ogromne oszczędności. Rozwiązanie SD-WAN automatycznie dobiera parametry przesyłania pakietów dla każdej aplikacji. Umożliwia pełne monitorowanie i widoczność tego, co się dzieje w środowisku: widok na mapie, widok parametrów połączeń, wykresy, statystyki i pokazywanie punktów awarii. Dlatego platforma SD-WAN to doskonałe rozwiązanie dla służb terenowych, aby zapewnić bezpieczną transmisję z samochodów pogotowia energetycznego, czy z komputerów inkasenckich. 
Platforma SD-WAN jest rozwojowa i będzie rozszerzana o kolejne, nowe lokalizacje: farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, elektrociepłownie. Już teraz działają mobilne Biura Obsługi Klienta, korzystające z technologii SD-WAN. Dzięki temu można także zapewnić bezpieczeństwo przesyłanych danych, co jest szczególnie ważne w przypadku danych osobowych klientów. SD-WAN umożliwia również szybkie podłączenie nowych lokalizacji bez względu na to, gdzie się znajdują. 

Grupa PGE od lat prowadzi w zielonej zmianie, będąc liderem transformacji energetycznej w Polsce. A platforma SD-WAN w Grupie PGE, największym przedsiębiorstwie energetycznym w Polsce, to pierwsze wdrożenie tej technologii w polskiej energetyce.